Obec Bulhary
Dnes je čtvrtek 22. dubna 2021 a svátek má Evženie
Hlavní stránka > Aktuality > Rekonstrukce kostela

Rekonstrukce kostela

Datum: 28. 11. 2011

Máte doma hodně práce? Tak když vám někdo položí tuto otázku, můžete mu odpovědět třeba i takto: „na tom mým baráku je práce jako na kostele“…. a tazatel okamžitě pochopí, že máte starostí a práce až nad hlavu.
Skutečně je tomu tak. Kostel je budova, která potřebuje stále nějakou opravu, a jelikož je to budova veliká, oprav je víc než dost. No a tak je tomu i s kostelem v naší obci. Je na něm stále co opravovat.
V minulém měsíci konečně zmizelo okolo kostela lešení a můžeme říct, že na přesně neurčitý čas budeme mít s většími opravami pokoj. Vždyť za poslední dobu jich bylo opravdu dost.
S většími opravami se začalo už v roce 1968. Tehdy se opravovala fasáda lodi kostela. Farářem byl tehdy pater František Marek. Práce vykonával pan Jaroslav Krist s několika pomocníky.
V roce 1973 byla opravena fasáda věže kostela. Tehdy vedl práci pan Mráz z Hlohovce. Bylo to za posledního faráře Oldřicha Zborníka, který zde na faře ještě bydlel. Ta se později prodala.
V první polovině osmdesátých let byl svépomocí vymalován vnitřek kostela za vydatné pomoci místních farníků a zvláště studentů Vysoké školy zemědělské v Lednici.
Poslední část opravy kostela byla započata v roce 2008. Práce vedl postupně stavitel Jiří Škarda, který opravu kostela dokončil.
Jak dlouho nebude nutné podnikat další práce a opravy na této kulturní památce? Těžko říct. Na jedno se však nesmí zapomenout – a to na vstřícný přístup vedení místního obecního úřadu, bez jehož pomoci by nebylo možné opravy dovést do zdárného konce. Zastupitelům obce i těm, kteří se v minulosti na opravách a údržbě kostela podíleli a podílí, patří vřelý dík.

Karel Janoušek - farář