Obec Bulhary
Dnes je pátek 23. dubna 2021 a svátek má Vojtěch
Hlavní stránka > Aktuality > Práce na sanaci svahu jdou podle plánu, evakuovaní se vracejí domů

Práce na sanaci svahu jdou podle plánu, evakuovaní se vracejí domů

Datum: 7. 10. 2014

Práce na sanaci svahu jdou podle plánu, evakuovaní se vracejí domů

Tisíce tun lomového kamene už navezli hasiči ze speciálního útvaru z Hlučína na svah pod rodinnými domky u řeky Dyje, který se po deštích opět začal sesouvat. Krátce po vyhlášení stavu nebezpečí, který zatím stále trvá, musely svoje domovy opustit dvě rodiny. Ty se ale teď vracejí domů.
„Situace je stále vážná, ale dnes jsme byli na místě s geotechnikem i projektantem a ti doporučili návrat obou rodin zpět. Informoval jsem o této dobré zprávě hejtmana, který návrat evakuovaných rodin povolil. Nicméně stále budeme u nich na zahradě měřit, zda se svah neposouvá,“ řekl skvělou zprávu starosta Bulhar Jiří Osička.
Stav nebezpečí vyhlásil hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek ve středu 17. září 2014. Ihned poté začaly práce na zpevnění svahu u řeky Dyje. Hasiči nejdříve vystavěli panelovou komunikaci přes tamní zahrady a přímo v korytě Dyje začali vytvářet patu z lomového kamene. V současné době dochází ke zpevňování 135 metrů dlouhého svahu dalšími tisíci tunami kamene.
„Chci všem moc poděkovat. Jak lidem z integrovaného záchranného systému, kraje či Břeclavi, tak i obyvatelům Bulhar. Vím, že podmínky nejsou ideální, je zde zvýšený hluk a prašnost, ale moc jim děkuji za toleranci,“ doplnil Osička.