Obec Bulhary
Dnes je středa 21. dubna 2021 a svátek má Alexandra
Hlavní stránka > Aktuality > Bulhary opravují starou márnici. Díky dotaci z ministerstva

Bulhary opravují starou márnici. Díky dotaci z ministerstva

Datum: 9. 10. 2014

Bulhary opravují starou márnici. Díky dotaci z ministerstva

Pozdně barokní márnice z první čtvrtiny 18. století v Bulharech se po mnoha letech dočká opravy. Obec získala od ministerstva kultury příspěvek na obnovu nemovité kulturní památky. Příspěvek činí téměř devadesát tisíc korun.
„Uprostřed hřbitova máme márnici, která se nachází pod úrovní terénu. Je zahrnutá zeminou. Čelní část je postavená z cihel, jsou tam dvě malá okýnka a vchodové dveře. Cementová omítka byla popraskaná a byla na ní vidět vlhkost,“ prozradil důvod, proč obec zažádala o příspěvek na obnovu, starosta Bulhar Jiří Osička.
Jak prozradil, v první řadě došlo u márnice k odstranění nevhodné cementové omítky a zaizolování přední strany stavby. „Po vyschnutí byla obnovená vápenná omítka. Vrchní římsa se rozebrala, očistily se cihly a po vyschnutí došlo k její obnově. Navíc je nově i ošetřená a zafixovaná. Boční zdivo se odkopalo do hloubky 50 centimetrů a došlo ke vsazení fólie tak, aby nedocházelo k průniku vlhkosti,“ popsal postup Jiří Osička s tím, že pak se zpět dosypala zemina.
Opravy se dočkal i větrací komínek, který je nově vyzděný, dveře mají nový nátěr a okna budou mít v nejbližší době mříže. Obec se na celkové obnově podílela deseti procenty nákladů.