Obec Bulhary
Dnes je pátek 23. dubna 2021 a svátek má Vojtěch
Hlavní stránka > Aktuality > Stav nebezpečí v Bulharech končí, hasiči svah dočasně zajistili

Stav nebezpečí v Bulharech končí, hasiči svah dočasně zajistili

Datum: 15. 10. 2014

Stav nebezpečí v Bulharech končí, hasiči svah dočasně zajistili

Sedmadvacet dní. Tak dlouho zůstali hasiči, policisté a členové krizových štábů v Bulharech, kde se v polovině září sesunula část svahu pod rodinnými domy. Přitom se obec už delší dobu připravovala na zajištění léty podemílaného břehu, firma měla se stabilizací začít v nejbližších týdnech.
O sanaci usilujeme řadu let. Teď se nám podařilo získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Bohužel ale přišly deště a příroda zaúřadovala. Nejvíce byly ohrožené dva domky, ze kterých jsme museli obyvatele evakuovat. Nebezpečí se ale týkalo i dalších domů a případným sesuvem by byla ohrožená i silnice procházející obcí, vodovod a sítě.
Stav nebezpečí začal v obci platit 17. září, kdy také zasedl krizový štáb Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem a štáb ORP Břeclav. Povolaní byli hasiči ze speciálního útvaru Hlučín, profesionální hasiči z okolí, dobrovolníci, policisté, projektanti a odborníci na statiku.
Rozhodli jsme o zpevnění svahu lomovým kamenem. Hasiči tak museli nejdříve vybudovat příjezdovou cestu ke svahu a pak začali se zpevňováním v samotném korytě Dyje. Tím vytvořili patu svahu a zároveň i přístupovou komunikaci, ze které začali se záhozem svahu. Na stavbu použili přes 7 tisíc kubíků lomového kamene.
Denně jsme stavbu kontrolovali spolu se statiky, projektantem, členy krizových štábů a hasiči. Dvakrát denně se měřily pevné a pozorovací body. Svah byl naštěstí stabilní celou dobu.
Práce jsou teď hotové, technika i hasiči jsou pryč. Nás ale čeká další etapa stabilizace svahu, na kterou jsme dostali dotaci ve výši téměř 59 milionů korun.
Chtěl bych ještě jednou všem moc poděkovat. Hejtmanovi Jihomoravského kraje JUDr. Michalu Haškovi, starostovi Břeclavi MUDr. Oldřichu Ryšavému, členům krizových štábů, všem hasičům, policistům, firmě Swietelsky i lidem v obci, že vydrželi zvýšenou hlukovou i prachovou zátěž. I úředníkům, kteří nám pomáhali s vyřizováním potřebných záležitostí.
Na sanaci svahu teď nastoupí firma Swietelsky. Dojde k přeložení toku řeky a zásypu starého koryta. Pak dojde k vytvoření teras na svahu v délce asi 200 metrů. Firma spotřebuje přibližně 11 tisíc kubíků záhozového kamene a 70 tisíc kubíků zeminy. Práce potrvají do října příštího roku.