Obec Bulhary
Dnes je středa 21. dubna 2021 a svátek má Alexandra
Hlavní stránka > Aktuality > Zpevnění svahu začíná. Ochrání domy i silnici

Zpevnění svahu začíná. Ochrání domy i silnici

Datum: 24. 11. 2014

Zpevnění svahu začíná. Ochrání domy i silnici

Po více než osmi letech, kdy se začal zhoršovat stav svahu nad korytem řeky Dyje v naší obci, začala plánovaná stabilizace. Díky dotaci, kterou jsme získali ze Státního fondu životního prostředí a Evropského fondu regionálního rozvoje, zabezpečíme před sesuvem nejen čtrnáct domů, ale i páteřní silnici vedoucí přes obec, vodovod, plynovod a kanalizaci.
Původně jsme získali díky Státnímu fondu životního prostředí dotaci ve výši téměř 62 milionů korun. Po zářijových sesuvech a nutnosti svah dočasně stabilizovat, vzrostly náklady o téměř osmnáct milionů korun. Jsem proto moc rád, že už během vyhlášeného stavu nebezpečí jsme s pracovníky fondu úzce spolupracovali a hledali řešení.
Na stabilizaci svahu máme desetimilionový úvěr. Celkové náklady však již teď vzrostly na 84 milionů korun. Náš podíl dosahuje výše jedenácti milionů (z původních 9,7 milionu) a o možnosti další podpory jednáme s Jihomoravským krajem.
Práce na stabilizaci začaly ve středu 19. listopadu. Pracovníci firmy Swietelsky v první fázi, tedy do konce tohoto roku, vyhloubí nové koryto řeky Dyje v délce zhruba 300 metrů. To zpevní asi 11 tisíci kubíky těžkého lomového kamene. Vyhloubená zemina pak poslouží na zasypání starého ramene a také kamenů navezených na svah v září a říjnu.
Nové koryto bude hluboké pět metrů. Na zavezení starého koryta a zásyp svahu firma použije přibližně 70 tisíc kubíků zeminy. Pracovat na stavbě, která nejspíše skončí během dubna příštího roku, budou dva bagry, buldozer a asi osm nákladních aut.
Jsem rád, že se nám po mnoha letech podařilo stavbu zahájit. Děkuji všem obyvatelům Bulhar za pochopení, protože můžeme počítat se zvýšeným pohybem těžké techniky. Stabilizace je ale nutná. Letošní podzim byl pro všechny velkou zkouškou a jako starosta chci pro obec jen to nejlepší.

Jiří Osička
starosta