Co víš o Evropě

Spolufinancováno v rámci programu Evropské unie - Evropa pro občany

Účast: Projekt umožnil setkání 540 občanů, z nichž 400 pochází z obce Bulhary (Česko), 60 z obce Bodza (Slovensko), 40 z obce Dabronc (Maďarsko), 40 z obce Bakonysárkány (Maďarsko).

Místo/data: Setkání se uskutečnilo v(e) Bulharech (Česko) od 06/10/2017 do 08/10/2017.

Stručný popis:

Den 06/10/2017 byl věnován témě migrace. Projekt začal slavnostním otevřením. Zde se představili zástupci partnerských obcí, jakož i program na následující tři dny a podpora projektu ze strany Evropské unie. Následně se již účastníci začali věnovat tématu migrace. Z výstavy fotografií, ale i diskuse s reálnými migranty vyplynula nutnost řešení problematiky zdola - od občanů. Občané se zároveň dozvěděli, proč lidé utíkají ze svých domovů a co očekávají od života v Evropě. Díky tomu vzrostlo pochopení solidarity mezi občany. Příspěvkem k tématu byla i přítomnost slovenského partnera - obce Bodza, která se nachází v národnostně smíšeném území. Její obyvateli jsou početná maďarská národnostní menšina. Její představitelé poukázali na aspekty života minority ve státě se slovenskou majoritou. Tímto se téma migrace rozšířily i na soužití majority s minoritami. Večer patřil volnočasovým aktivitám, které pomáhaly spojovat účastníky.

Den 07/10/2017 byl věnován Evropské Unii. V dopoledních hodinách byl pro účastníky otevřený Evropský infostánek. Jeho úkolem bylo zprostředkovat informace o EU ve formě brožur a tištěných propagačních materiálů. Zároveň pro nejmenší tu byly připraveny jednoduché hry týkající se EU. Tímto se podporovalo větší pochopení EU ze strany občanů. Dopoledne se realizovala vědomostní soutěž pro mladé účastníky. Téma soutěže byla: Co víš o Evropě. EU přítomní občané poznávali i přes finanční pomoc, kterou poskytuje členským státům. Díky ní se partnerské obce rozvíjejí po infrastrukturní i sociální stránce. Prezentované byly v rámci kulatého stolu projekty, které realizovali partneři, a spolufinancovala je EU. Tímto se poukázalo na benefity členství v EU a její přínos k životům občanů. V rámci programu bylo představeno i dobrovolnictví, které může vykonávat každý z nás. Tato aktivita pomohla probudit v účastnících smysl pro dobrovolnictví. Odpoledne se začali workshopy zaměřené na šikovnost, jakož i zábavný program pro děti. Jejich principem bylo spojování lidí. Své znalosti o EU si vyzkoušeli i dospělí účastníci v rámci 2. kola soutěže Co víš o Evropě. V rámci aktivit se prezentovala i kultura partnerských obcí. Účastníci poznali multikulturalismus Evropy a zároveň jednotlivé partnerské obce z hlediska kultury. To pomohlo při tvorbě přátelství.

Den 08/10/2017 byl věnován formálnímu spojování se. Po mši se aktivní zástupci partnerských obcí z řad běžných občanů setkali u kulatého stolu. Tématem byla solidarita mezi občany, partnerskými zeměmi a uvnitř EU. Díky společné diskusi občané poukázali nejen na potřebu, ale i na konkrétní příklady solidarity mezi sebou, mezi zástupci různých etnik přítomných na území partnerských obcí, ale i mezi národy. Během dne probíhalo i vzdělávání o EU. V rámci prezentace byla představena historie EU. Naplněným cílem bylo šířit informace a sbližovat EU a občany. V rámci aktivit se prezentovala i mezinárodní kuchyně. Společné sázení stromů partnerství bylo tečkou za úspěšným projektem. V rámci vyhodnocení si přítomní připomněli významné milníky projektu a rozloučili se. Tímto se podařilo naplnit cíle projektu.

Video:

Obec Bulhary
Bulhary 88, 691 89

Telefon: 519 340 722
E-mail: podatelna@bulhary.cz
Datová schránka: ifmbmje

Úřední hodiny:
PO, ST 8,00 - 11,30 / 12,30 - 17,00
ÚT, ČT 8,00 - 10,00

Číslo účtu: 223827750/0300

Najdete nás na 
Facebooku
/Bulhary

Informace
Kraj
Jihomoravský
Okres
Břeclav
Výměra
15,16 km2
Obyvatelstvo (2020)
747
Nadmořská výška
170 m n.m.
PSČ
691 89
První zmínka
1244
Souřadnice
48°49′53″ s.š.
16°44′55″ v.d.
Meteostanice
Teplota vzduchu
30,0 °C
Vlhkost vzduchu
55,4 %
Tlak vzduchu
99,49 kPa
Rychlost větru
1,92 m/s
(6,91 km/h)
Směr větru
západní
(286 °)
Srážky
0 mm