Obec Bulhary
Dnes je středa 21. dubna 2021 a svátek má Alexandra
Hlavní stránka > Obec Bulhary > Vinařství v obci Bulhary

Vinařství v obci Bulhary

Počátky vinařství v naší obci sahají až do 13. století. Ke vzniku naší obce v r. 1754 bylo registrováno v katastru obce Bulhary 143 měřic, to je 28,6 ha vinic. V roce 1900 to už bylo 97 ha. Odrůdové složení není známo. Vinice byly rozloženy převážně v kopcovité západní části katastru. Při zakládání JZD byla většina těchto vinic zlikvidována a zůstaly jen vinice v zahradách za domy a v držení drobných pěstitelů v trati nad sklepy.

Teprve koncem šedesátých let minulého století došlo k výsadbě velkoplošných vinic na pozemcích JZD. V současnosti je v katastru obce registrováno 97,9 ha vinic, z toho na pozemcích ZD 61,5 ha. Zbytek je v držení soukromých pěstitelů, kteří se zabývají výrobou vína a drobných držitelů, kteří vyrábí víno k vlastní potřebě. Některé menší vinice do 10 ha nejsou registrovány. Celkově může jít o 2 až 3 ha.

Odrůdové složení: u bílých vín převažuje Veltlinské zelené, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Müller-Thurgau a Rulandské šedé, v menším množství Chardonnay, Muškát Moravský a Sieger. Na ústupu jsou Neuburg a Sylvánské zelené, které jsou náchylné k vymrzání.

U červených odrůd převažuje Frankovka, Zweigeltrebe, Svatovavřinecké, Modrý Portugal a nová odrůda Cabernet Moravia. V menším množství pak Cabernet Sauvignon a některé méně známé odrůdy.

V posledních letech došlo k vyklučení některých starých vinic a k výsadbě nových, z nichž většina už dosahuje plodnosti. Vína z katastru Bulhar dosahujívýborné kvality, jsou svěží a plná, s vynikajícím buketem, o čemž svědčí mnohá ocenění na místních i oblastních výstavách vín.